• تلفن: 09166070956
  • info@ghadirgostar.com
در ارتباط باشید:

مجازی سازی  چیست؟

مجازی سازی پروسه ای است که با افزودن یک لایه در زیرساخت شبکه مابین سرویس دهی سنتی و سخت افزار باعث افزایش کارایی و کاهش در هزینه ها می شود.

مجازی سازی انواع متفاوت و پرکاربردی بدین شرح دارد: مجازی سازی سیستم عامل، مجازی سازی نشست، مجازی سازی نرم افزارهایی که هرکدام به منظور خاصی ایجاد شده است.

 سوالی که ذهن مدیران را به خود مشغول میکند معمولا این است که “چرا مجازی سازی؟“

vmw-virtualization-defined

مجازی سازی میزکار ها یا Desktop Virtualization

مجازی سازی میزکار ها که آن را با VDI نیز می شناسیم تکنولوژی است که محیط سیستم عامل و نرم افزار های آن را از سخت افزار کاربر جدا می کند. مجازی سازی میزکار ها می تواند ترکیبی باشد از میزکارها و نرم افزارهای آن و همچنبن پروفایل کاربران. مجازی سازی میزکارها تمامی منابع سیستم عامل کاربر را به صورت مجازی در اختیار کاربر قرار می دهد. VDI اجزای مختلفی دارد که بر اساس نیاز سازمان می توان از یک یا تمامی آن در زیرساخت مجازی استفاده نمود. این مدل ها عبارتند از:

♦ مجازی سازی میزکار (Remote Desktop Virtualization)

♦ مجازی سازی نرم افزار ها (Application Virtualization)

♦ مجازی سازی کاربران (Users Virtualization)

♦ میزکار به صورت سرویس (Desktop as a Service – DaaS)

Cloud-Desktop
Cloud-Servers

مجازی سازی سرور ها – Servers Virtualization

مجازی سازی سرور ها یا Servers Virtualization پروسه است که در آن سیستم عامل های سرور یا بهتر بگوییم سرویس دهنده ها از لایه سخت افزار جدا می شوند، ارتباط آن ها با سخت افزار از طریق هایپروایزر خواهد بود. برای آشنایی بیشتر با هایپروایزر می توانید مقاله ای را که در بخش آموزش تحت عنوان “هایپروایزر چیست؟” را مطالعه فرمایید. مجازی سازی سرورها که امروزه به اختصار مجازی سازی نیز گفته میشود کاربرد بیشتری نسبت به سایر تکنولوژی های مجازی سازی دارد که دلیل آن این است که تمامی این تکنولوژی ها بر پایه این مدل پیاده سازی می شوند.

مجازی سازی ذخیره سازها – Storage Virtualization

مجازی سازی ذخیره سازها یکی از ارکان های اصلی مجازی سازی زیرساخت است که مهمترین بخش هر زیرساخت را که داده هستند را به ساختار مجازی انتقال میدهد. انواع مختلفی از پروتکل های ذخیره سازی وجود دارند که FC، SAS، iSCSI و موارد دیگری را شامل می شود که تحت عنوان SAN، NAS، DAS ها قابل استفاده هستند. مدیریت ذخیره سازها با پروتکل های گوناگون همواره جزء مواردی است که مدیران شبکه زمان زیادی را برای آن صرف می کنند. مجازی سازی ذخیره سازها با VMware Virtual SAN یا به اختصار VSAN یکی از انقلاب های چند سال گذشته در زمینه مجازی سازی ذخیره سازها است. برای آشنایی بیشتر با این تکنولوژی می توانید از بخش آموزش استفاده کنید. برای شروع بهتر است مقاله “معرفی VSAN” را مطالعه کنید.

Cloud-Storage
Cloud-Network

مجازی سازی شبکه یا Network Virtualization

مجازی سازی شبکه پروسه است برای ترکیب زیرساخت مجازی و فیزیکی شبکه و امکان مدیریت نرم افزاری آن. مجازی سازی شبکه بر دو نوع است، نوع خارجی یا External Virtualization که ترکیب شبکه مجازی و فیزیکی را پوشش می دهد. و نوع داخلی یا Internal Virtualization که به شبکه مجازی بر روی یک سرور یا هایپروایزر اطلاق می شود. شرکت VMware با ارایه زیرساخت یاهایپروایزر NSX قدم در ادغام شبکه های مجازی و فیزیکی نموده است از دیگر فعالان در این زمینه شرکت Vyatta ، IBM، Cisco است که سوییچ ها و دیواره های آتش مجازی سازی شده را ارائه می دهند.

چرا مجازی سازی؟

در پاسخ به این پرسش، دلایل زیادی وجود دارد که در اینجا 10 دلیل اصلی استفاده از این تکنولوژی را آورده ایم. برای مطالعه دقیق تر می توانید می توانید در بخش “آموزش” مقاله ای تحت عنوان “دلیل مهاجرت به مجازی سازی و مزیت های آن” را ملاحظه نمائید

virtualization

مزیت های مجازی سازی

شماره ? | No 1 ذخیره انرژی، ساختار سبز تر شماره 6 | No 6 بهبود مواجهه با شرایط بحران
شماره 2 | No 2 کاهش هزینه سرور ها و مراکز داده شماره 7 | No 7 بالا بردن Uptime (زمان سرویس دهی مداوم)
شماره 3 | No 3 ساخت محیط های لابراتوار شماره 8 | No 8 ایزوله سازی نرم افراز ها
شماره 4 | No 4 تامین سریع زیرساخت و سرور شماره ? | No 9 افزایش چرخه عمر نرم افزار ها (Life Cycle)
شماره 5 | No 5 استفاده از سخت افزار مختلف شماره 10 | No 10 رایانش ابری (Cloud Computing)